Kościół zielonoświątkowy

Wg zasad pisowni Kościołów poprawna forma pisowni to Kościół rzymskokatolicki, Kościół metodystyczny. Jednak wg ustawy w Polsce działa Kościół Zielonoświątkowy w RP. Jeżeli ktoś przyjmie regułę ortograficzną nr [84] (18.27.3.), to za jaki Kościół należy przyjmować Kościół zielonoświątkowy? Czy każdy Kościół z wyznania zielonoświątkowego, czy też domyślnie należy przez to rozumieć Kościół Zielonoświątkowy w RP?
Zasady pisowni są zawarte w słownikach ortograficznych, wśród których największym autorytetem cieszy się wymieniony w pytaniu Wielki słownik ortograficzny PWN. Podaje on zapis Kościół zielonoświątkowy, a więc taki należy uważać za podstawowy, zaś ewentualne zróżnicowanie występujące w obrębie kościoła nie jest istotne z ortograficznego punktu widzenia. Może się jednak zdarzyć, że nazwa ta wystąpi jako składnik nazwy własnej (niewykluczone, że jest tak w przykładzie podanym w pytaniu), a wtedy trzeba by pisać np. Fundacja Kościoła Zielonoświątkowego.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę

Znaleziono w książkach Grupy PWN

Trwa wyszukiwanie...