Kościoły

Dzień dobry,
czy Kościoły w znaczeniu: 'wspólnoty wierzących', liczba mnoga, należy pisać z dużej czy małej litery?
Pozdrawiam i dziękuję
Monika
W zasadzie należałoby użyć tu małych liter, gdyż nazwa ta w liczbie mnogiej traci referencję jednostkową, będącą bodaj najważniejszym wyróżnikiem nazwy własnej. Zasady pisowni języka religijnego, wydane z inicjatywy i z aprobatą Rady Języka Polskiego, dają jednak instytucjom religijnym dużo większą swobodę w użyciu wielkich liter, niż wynika z ogólnych zasad ortografii. W wymienionej publikacji warto zwrócić uwagę zwłaszcza na rozdz. 12, punkt b, gdzie wymieniono przykłady: „Kościoły protestanckie” i „Kościoły wschodnie” (pierwszy człon wielką literą, drugi małą).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski