Kosobówka

Szanowni Państwo,

chciałabym zapytać, jak brzmi poprawny przymiotnik od nazwy wsi Kosobówka.

Łączę ukłony i pozdrowienia

Dorota Ucherek

Szanowna Pani,

przymiotniki od nazw miejscowych są skodyfikowane w wykazach publikowanych przez MSWiA (ostatni wykaz nazw miejscowości i ich części pochodzi z 2015 r.). Nazwy Kosobówka jednak tam nie znajdziemy, gdyż ma ona charakter fikcyjny. Jak udało mi się sprawdzić, duża część nazw miejscowych zakończonych na -ówka nie tworzy przymiotnika (por. Śmiechówka, Śledziówka, Chudobówka, Ozdobówka, Wątrobówka), te jednak, które tworzą, robią to za pomocą przyrostka -ki (Wisówka wisówecki, Wiśniówkawiśniówecki) lub -ski (Śliwkówka śliwkowski). A zatem poszukiwaną formą byłaby kosobówecki lub kosobowski

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski