Kot w butach

Szanowni Państwo!
Tytuł książki brzmi „Kot w butach”, ale czy Kot w butach jako nazwa postaci literackiej (używana np. przy omawianiu książki), nie powinna być pisana wielką literą: Kot w Butach?
Tomasz Szymański – Łódź
Spotyka się pisownię dwojaką: kot w butach (tak u Brzechwy: „Na wyspach Bergamutach/ Podobno jest kot w butach”) albo Kot w butach (tak np. w „Słowniku postaci literackich” Andrzeja Makowieckiego). Gdy chodzi o tytułową postać utworu, uzasadniona jest ta druga wersja. Nie ma powodu natomiast, aby słowo buty pisać wielką literą.
Mirosław Bańko