Kreisleriana

Szanowni Państwo,
Robert Schumann pod wpływem opowiadań E.T.A. Hoffmanna, który pisał pod pseudonimem Johannes Kreisler, stworzył cykl miniatur zatytułowany Kreisleriana op. 16 (pisownia oryginalna). W świadomości wielu Polaków cykl ten egzystuje jako ta Kreisleriana (ponieważ ma końcówkę -a), lub te Kraisleriana (ponieważ jest ich w cyklu osiem). Czy można ten tytuł odmieniać i powiedzieć np., że ogniwo tego cyklu to Kraisleriano, skoro myśli się o Kraislerianach?
Grzegorz Słomczyński
Kreisleriana to także tytuł jednego z dzieł E.T.A. Hoffmanna, a znaczenie tytułu można by oddać słowami ‘to, co dotyczy Kreislera’. W ten sam sposób tworzy się także inne wyrazy, np. mickiewicziana, norwidiana. Elementem słowotwórczym jest tu łaciński przyrostek -ianum, który w mianowniku liczby mnogiej przybiera inną końcówkę i ma formę -iana (podobnie odmieniamy wyrazy gimnazjum, liceum).
Nie dziwi mnie zbytnio, że niektórzy Polacy tytuł ten odmieniają tak, jakby był w liczbie pojedynczej, ale można by to zaakceptować tylko w mowie, a i to przy dużej tolerancji. W piśmie powinna wystąpić forma druga, a w związku z tym też odpowiednie formy odmiany: tych Kreislerianów itd.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski