Krenke

Witam serdecznie! Chciałabym się dowiedzieć, czy można odmieniać nazwisko Krenke. Moim zdaniem chyba można, ponieważ podobne nazwisko – Verne w Słowniku poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego podane jest jako odmienne.
Nazwisko to oczywiście można odmieniać, ale lepsza jest analogia do nazwisk Kolbe, Linke, w których również wymawiamy końcowe -e (Verne wymawia się [wern]). Nazwiska takie odmieniamy jak przymiotniki: DB. Krenkego, C. Krenkemu, NMs. Krenkem. Nieodmienność jest dopuszczalna, gdy przed nazwiskiem wystąpi jakiś wyraz odmieniany, np. imię, możemy wtedy tworzyć formy typu Maksymiliana Kolbego lub Maksymiliana Kolbe.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski