Księstwo Oświęcimskie

Witam.
Piszę pracę licencjacką dotyczącą Księstwa Oświęcimskiego w XV–XVI wieku. W literaturze przedmiotu owo księstwo pisane jest raz z dużej litery – Księstwo Oświęcimskie, raz z małej – księstwo oświęcimskie. Domyślam się, że zależy to od kontekstu, jak zatem poprawnie pisać?
Serdecznie pozdrawiam
Reguła ortograficzna nie jest tu jednoznaczna, Wielki słownik ortograficzny PWN nie objaśnia problemu wprost, choć w hasłach podaje trochę przykładów. I w słowniku, i w praktyce językowej dominują zapisy małymi literami, ale w tym konkretnym wypadku słownik podaje: Księstwo Oświęcimskie. Wobec tego trzeba tak pisać.
Jan Grzenia