Kto będzie bogatszy – Niemcy czy Polska?

Dzień dobry,

to cytat z wypowiedzi Kaczyńskiego: Niemcy były bogatsze od Polski. Nikt nie powiedział, że nie przyjdzie taki czas, że my nie będziemy bogatsi.

https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24039758,wybory-2018-kaczynski-w-gorlicach-polska-przescignie-zachod.html?disableRedirects=true

Proszę o analizę sensu drugiego ze zdań. Czy nie wynika z niego, że jednak NIE będziemy bogatsi?….

pozdrawiam

Konstrukcja z poczwórną negacją w jednym zdaniu jest dość ryzykowna, bo rodzi wiele niejasności. Przeanalizujmy każdy element po kolei:

A.nikt nie powiedział, że x – ‘nie jest pewne, że nastąpi x’ (por. Nikt nie powiedział, że będziesz tam pracował, Nikt nie powiedział, że będzie łatwo). Połączenie zwrotu nikt nie powiedział ze zdaniem zawierającym negację (że nie x) daje sens ‘możliwe jest, że x nastąpi’ (por. Nikt nie powiedział, że nie będziesz tam pracował – ‘istnieje możliwość, że będziesz tam pracował’).

B.nie przyjdzie taki czas, że y – ‘y nie nastąpi, y się nie wydarzy’ (por. Nie przyjdzie taki czas, mnie przeproszą);

Połączenie treści wyrażonych elementami A. i B. daje sens: ‘możliwe jest, że stanie się tak, że nie będziemy bogatsi’, czyli ‘możliwe jest, że nie będziemy bogatsi’. Czyli wszystko zostaje po staremu.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski