Kto czy co?

Szanowni Państwo,
pamiętam jak przez mgłę rysunkową postać z czasopisma dla dzieci, które czytywałem ponad 40 lat temu. Był to Pimpek, ale nie pamiętam, czy to był zająć, kot czy może pies. Jak powinno brzmieć pytanie: kim był Pimpek czy czym był Pimpek? Teoretycznie: czym, bo był zwierzęciem, ale też zantropomorfizowanym, więc może jednak: kim?
Nie da się jednoznacznie określić, czy zwierzę to kto, czy co. Nie ma wątpliwości, że o psy czy koty, które są domownikami, pytamy przy użyciu zaimka kto (Kto jest w pokoju? Kto zjadł kiełbasę? itd.). Zapewne podobnie będziemy traktować bohatera komiksu – ma on jakieś cechy ludzkie. Gdy jednak mowa o zwierzętach, które nie są „uczłowieczone”, bardziej naturalny wydaje się zaimek co. Zawsze też można użyć pytania, które pozwoli nam uniknąć zaimka, np. Jakim zwierzęciem był Pimpek?
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski