Kto jest pisarzem?

Szanowni Państwo!
Mam wątpliwości co do zakresu znaczeniowego określeń autor i pisarz. Oczywiście cały czas chodzi o dzieła składające się ze słów, a nie na przykład z zapałek, działa literackie, pisane. Każde takie dzieło ma autora – to oczywiste. Kiedy ten autor staje się pisarzem? Jest nim niewątpliwie autor powieści. A autor wiersza? Albo eseju? Albo cyklu artykułów? Albo jednej noweli?
Z poważaniem
Karoń
Gdyby pisarzem był tylko autor powieści, to niepotrzebne by było słowo powieściopisarz. Autorów wierszy nazywa się zwykle poetami (albo satyrykami, jeśli ich twórczość ma taki charakter), autorów utworów scenicznych – dramaturgami, dramatopisarzami, tragikami, komediopisarzami itp., autorów esejów – eseistami itd. Wszyscy oni jednak mieszczą się w zakresie słowa pisarz, por. „Obiektem jej żywego zainteresowania bywali bowiem często i inni pisarze, i to pisarze bardzo od Nałkowskiej odmienni, jak Miron Białoszewski, Leopold Buczkowski, czy też – ostatnio – tylko co wspomniany Michał Głowiński (…)” (Ryszard Matuszewski, Alfabet).
Mirosław Bańko, PWN
    Dziękuję za odpowiedź, ale – niestety – nie rozwiewa ona moich wątpliwości. Być może, zupełnie niepotrzebnie, wprowadziłem na scenę autora. W takim razie spróbujmy inaczej. Co należy zrobić, żeby zostać pisarzem, być zaliczanym do grona pisarzy, móc o sobie mówić: jestem pisarzem? Czy pisarzem jest Kowalski z klasy trzeciej B, bo jak się kochał w Kaśce, to napisał dla niej trzy wiersze, których zresztą nikt nie widział? Ano, raczej nie. Czy kryterium stanowi druk? A gdyby Kowalskiemu te trzy wiersze wydrukowano w szkolnej gazetce, wystarczyłoby? Może nie wystarczy szkolna gazetka ani nawet czasopismo literackie o zasięgu krajowym? Może pisarz musi wydać książkę i to koniecznie więcej niż jedną? Ale w takim razie, czemu autor podręczników, a nie pisarz podręczników?
    Z poważaniem
    Karoń
    Są różne kryteria bycia pisarzem, jednym z nich jest np. legitymacja Związku Literatów Polskich, choć oczywiście trudno uważać, aby był to warunek konieczny. Podobne pytania można zadawać niemal o wszystko, np. kiedy obrus jest brudny: czy już wtedy, gdy ma jedną plamkę wielkości łebka od szpilki, czy dopiero kiedy ma dwie takie plamki itd. (a jest to praktyczne zagadnienie, bo od decyzji może zależeć, czy w danej restauracji obrus zostanie wymieniony, czy nie). Eubulides (uczeń Euklidesa) w bardzo podobny sposób pytał, od jakiego momentu ktoś zaczyna być łysy (i od kiedy przestaje, jeśli włosy szczęśliwie zaczną mu odrastać). Jak widać, pytanie, które Pan postawił, ma długą tradycję.
    MB