Kto przychodzi do urzędu?

Dzień dobry. Do urzędu przychodzi klient czy interesant, a może interesariusz? Czym to się tak naprawdę różni? Jeśli mówimy zarówno o osobach prywatnych, jak i przedstawicielach innych urzędów?

Osoba załatwiająca sprawę w urzędzie to przede wszystkim interesant. Możemy ją nazwać także klientem, choć podstawowo klient to osoba, która coś kupuje. Natomiast interesariusz zajmuje się czymś innym – to osoba, instytucja, grupa osób itp., która (mówiąc najogólniej) wpływa na działalność jakiejś organizacji (przedsiębiorstwa). Jest to termin specjalistyczny o bardzo wąskim znaczeniu, niemający nic wspólnego z osobą załatwiającą sprawy w urzędzie.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski