Kto to jest coach? Co znaczy coachować?

Szanowni Państwo,

co oznacza czasownik coachować? Czy ten czasownik występuje oficjalnie w języku polskim?

Coraz częściej pojawia się w rozmowach również zawód coach. Czy coach coachuje? Coach rozumiany jest jako osoba, która pomaga swojemu klientowi odkryć właściwą drogę do celu. Natomiast w języku angielskim znaczeniowo jest bliższy polskiemu trener. Jakich czasowników można użyć zamiast czasownika coachować?

Pozdrawiam,

Bartek

Zagadnienie, o które Pan pyta, jest tak rozległe, że stało się tematem pracy doktorskiej, która powstaje pod moim kierunkiem. Coach, coachować, a także coaching to słowa, które już zadomowiły się w polszczyźnie. Niestety, często są one używane nieprecyzyjnie. Stowarzyszenie zrzeszające coachów (International Coach Federation) opisuje coaching następująco:

interaktywny proces, który pomaga pojedynczym osobom lub organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania. Coachowie pracują z klientami w zakresach związanych z biznesem, rozwojem kariery, finansami, zdrowiem i relacjami interpersonalnymi. Dzięki coachingowi klienci ustalają konkretniejsze cele, optymalizują swoje działania, podejmują trafniejsze decyzje i pełniej korzystają ze swoich naturalnych umiejętności. (https://icf.org.pl/pl79,coaching.html – cyt. za powstającą pracą pani Kai Kiełpińskiej)

Coachować (kogoś) to ‘poddawać (kogoś) procesowi coachingu’.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski