Którą godzinę wskazywał zegar?

Ostatnio na zajęciach rozważaliśmy pewien problem dotyczący tłumaczenia. Zastanawialiśmy się nad tym, która z podanych form jest poprawna: Zegar wskazywał za dziesięć piąta czy Zegar wskazywał za dziesięć piątą. Byłabym wdzięczna, gdyby pomogli Państwo w rozwiązaniu tej zagwozdki.

Z wyrazami szacunku
Studentka lingwistyki stosowanej
Szanowna Pani,
wyrażenie za dziesięć piąta traktujemy jako całość (podobnie jak np. wpół do trzeciej). Powiemy zatem Zegar wskazywał za dziesięć piąta (podobnie jak np. Zegar wskazywał wpół do trzeciej, a nie: Zegar wskazywał wpół do trzecią).

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski