Kufel

Szanowni Państwo,
piszę w sprawie odmiany nazwiska Kufel. Doktor Grzenia, odpisując na jedno z pytań w Poradni, stwierdził, iż nazwiska w formie rzeczowników pospolitych mogą mieć formy oboczne. Czy oznacza to zatem, że mówimy zarówno o panie Kuflu, jak i o panie Kufelu? Czy można stwierdzić, która z tych form jest bardziej preferowana?
Z wyrazami szacunku
Felicyta
Nie wiem, na którą poradę Jana Grzeni się Pani powołuje. Oboczności się zdarzają, ale rodzime i dobrze przyswojone nazwiska na -el mają tzw. e wstawne (inaczej: ruchome), por. WróbelWróbla, WedelWedla, a więc i KufelKufla. Polecamy lekturę artykułu Nazwiska w Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny PWN (przedrukowanego także w Polszczyźnie na co dzień, PWN, 2006 i nn.).
Mirosław Bańko