Kup i Kały

Witam Państwa. Na Opolszczyźnie jest niewielka wieś o nazwie Kup. Jak ją odmieniać? Również w województwie opolskim jest miejscowość Kały. Skąd ta nazwa – frapuje mnie to bardzo.
Pozdrawiam.
Nazwę Kup odmieniamy następująco: do Kupa, ku Kupowi, za Kupem, w Kupie. Nazwa Kały pochodzi od wyrazu kał, który znaczył dawniej ‘błoto, szlam’, a także ‘miejsce błotniste’, toteż nie wyda się chyba dziwne, że taki sam źródłosłów ma co najmniej kilkanaście innych nazw miejscowych, np. Kaliska, Kałków, najprawdopodobniej także Kalisz.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski