Kupiłem ziemniaki od Niemców

 
Kupiłem ziemniaki od Niemców
28.10.2019
Czy poprawnym i logicznym jest powiedzieć kupiłem ziemniaki od Niemców lub zapłaciłem za ziemniaki Niemcom, jeśli kupiłem ziemniaki w sklepie, a sklep sprowadza je z Niemiec i tam za nie płaci. Znaczenie słownikowe słowa kupić tego nie uwzględnia. Może jest tak dlatego, że jest coś takiego jak pośrednie kupno? Czy słowo kupiłem, zapłaciłem jest tutaj poprawne, skoro faktycznie ziemniak kupiłem w danym sklepie?
Zdania Kupiłem ziemniaki od Niemców, Zapłaciłem za ziemniaki Niemcom wskazują na to, że jednym z kontrahentów byli Niemcy, inaczej mówiąc – że transakcja została zawarta z obywatelami Niemiec. Tymczasem jeśli mowa o tym, że ktoś kupił coś w sklepie, który sprowadza towary z Niemiec, to bezpośrednim kontrahentem jest sprzedawca lub właściciel sklepu, a zatem przywołane zdania są nie tyle niepoprawne, ile nieodpowiednie do stanu faktycznego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!