Kworum

Czy słowo  kworum  ma liczbę mnogą?

Moim zdaniem nie ma powodów, by nie używać rzeczownika kworum w liczbie mnogiej – tworzymy wówczas formy typowe dla rzeczowników rodzaju nijakiego zakończonych na -um (kwora, kworów, kworom itd.), co zresztą potwierdzają Słownik gramatyczny języka polskiego M. Wolińskiego i in. oraz Wielki słownik języka polskiego PAN pod red. P. Żmigrodzkiego.

Inne słowniki (np. WSO) uznają ten wyraz za nieodmienny (co chyba wynika z tego, że liczbie pojedynczej wszystkie formy są tożsame, a form liczby mnogiej miałby nie tworzyć) lub też za singulare tantum (taką kwalifikację podaje Wielki słownik języka polskiego ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski