LED

Witam,
coraz częściej w literaturze fachowej spotyka się teksty o oświetleniu led. Jak powinno się zapisywać i odmieniać to określenie: led, LED, ledowy, led-owy, LED-owy? Czy traktować to jako skrót (light-emitting diode), czy jako przyjęte już określenie technologii – jedno słowo?
Pozdrawiam,
Rafał
Typowe połączenia to dioda LED i oświetlenie ledowe. Skrótowiec pisze się więc tak, jak zazwyczaj – wielkimi literami – a stosuje po innym rzeczowniku jako nieodmienną przydawkę. Pochodny przymiotnik może być pisany LED-owy lub ledowy, drugi zapis świadczy o postępującej adaptacji tego słowa do języka polskiego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski