LaLiga

Dzień dobry,

proszę o rozwianie moich wątpliwości dotyczących pisowni LaLiga. W internecie znajduję formę La Liga i LaLiga, jest forma nieodmienna "w La Liga" i odmienna "w La Lidze". Będę wdzięczna za pomoc

Anna J.

Najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Hiszpanii to Primera División, zwana także od nazwy sponsora LaLiga Santander (skrótowo: LaLiga). Pisownię tę – tj. bez spacji – należałoby uszanować w polszczyźnie. A jako że nazwa ta wpisuje się w polski wzorzec odmiany, należałoby ją odmieniać (jak rzeczownik pospolity liga). Przywołana tu pisownia i odmiana jest spotykana powszechnie w polskim uzusie, por. np.

  • W LaLidze starają się o utrzymanie drugiej lokaty dającej wicemistrzostwo.
  • FC Barcelona gra z Elche w LaLidze.
  • Jak informuje Gerard Romero, Barcelona współpracuje codziennie z LaLigą, aby powrót Messiego był możliwy.
  • Deportivo Alavés i Levante żegnają się z LaLigą.
Adam Wolański