Łacina a łacinka

Czy zamiast powiedzieć że coś jest napisane alfabetem łacińskim lub łacinką, można powiedzieć że jest to napisane po łacinie?
Nie. Łacina to jest język łaciński, a łacinka to alfabet używany w wielu językach, wzorowany na alfabecie łacińskim. W alfabetach bodaj wszystkich, z wyjątkiem angielskiego, języków używających łacinki występują litery, których łacina nie znała (w polszczyźnie są to np. ć, ż, ę, we francuskim – à, ê, ç, w czeskim – š, č, w węgierskim – ő, ȕ, ì itd.). Są to więc znaki należące do łacinki, ale nie do łaciny.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski