Łacina czy język łaciński?

Dlaczego mówimy po polsku, po angielsku, po niemiecku, ale po łacinie? Czy poprawne jest mówienie po łacińsku albo językiem łacińskim?
Łacina i język łaciński to synonimy, jednakowo poprawne i rozpowszechnione. Po łacińsku mówimy jednak dużo rzadziej niż po łacinie. Proporcja tych form w Korpusie Języka Polskiego PWN wynosi obecnie (styczeń 2005) 2 do 365. Co więcej, oba cytaty na po łacińsku pochodzą od tej samej autorki, Haliny Auderskiej.
Warto zauważyć, że choć łacina tak się ma do języka łacińskiego jak greka do języka greckiego, to po grece nie mówi się wcale. Podkreśla to wyjątkowy status wyrażenia po łacinie, które jest konstrukcją niesystemową, frazeologiczną.
Mirosław Bańko, PWN