Las powalony przez wichurę

Jak nazywa się powalony zniszczony przez wichurę las?

W języku ogólnym nie istnieje (o ile mi wiadomo) nazwa na to zjawisko. Być może występuje w którejś z odmian specjalistycznych (leśnictwo, meteorologia), lecz o to trzeba pytać przedstawicieli tych dziedzin.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Szanowni Państwo, według słownika pod red. Doroszewskiego jedno powalone drzewo lub stos takich drzew nazywa się „pował” (https://sjp.pwn.pl/doroszewski/powal;5479358.html). Czy istnieje jakaś nazwa na cały powalony las (o ile to w ogóle możliwe), niestety nie wiem.

    Z wyrazami szacunku

    Tomasz Majtczak

    Dzień dobry, słowo „wiatrołom” jest chyba odpowiedzią na to pytanie. Tak by wynikało przynajmniej z odpowiedniego wpisu słownikowego: https://sjp.pwn.pl/szukaj/wiatro%C5%82om.html

    Serdecznie pozdrawiam

    Jakub Paluszkiewicz

    Taki las nazywamy wykrociskiem lub wyłomiskiem. Wykrocisko to teren, gdzie leży dużo wykrotów, czyli drzew wyrwanych z korzeniami przez wiatr. Wyłomisko zaś to las wyłamany silnym wiatrem lub miejsce po takim lesie.

    Patrycjusz Pilawski