Latynizmy

Szanowni Państwo,
pytanie me dotyczy zasadności użycia latynizmòw w języku polskim, który to bowiem język bazuje w znacznej mierze na łacinie, lecz jeśli następuje kreacja słowa zamieniająca latynizm, to błędem jest używanie słów obcego pochodzenia? Exempli gratia: utarło się nazywać Powstanie Kościuszkowskie mianem insurekcji, gdy prezydent firmuje albo sygnuje dokument miast go podpisać etc, ergo w jakich sytuacjach użycie słów łacińskich jest dozwolone? Z estymą, K. W.
Nie ma jednoznacznych zasad, które by regulowały zasadność użycia zapożyczeń (w tym latynizmów). Każde słowo ma określone nacechowanie stylistyczne, i to od niego w dużej mierze zależy, czy jest wskazane w danym tekście, czy nie.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski