Le Noiraud

Czy jeśli kochanek carycy był nazywany Le Noiraud, to w tekście polskim zostawiamy francuski rodzajnik? Rozmawiał o le/Le Noiraudzie czy o Noiraudzie?
Z góry dziękuję.
Dorota
Wszystko zależy od tego, jakim typem nazwy własnej osobowej jest ów Le Noiraud (czy aby nie: Le Noiraude?). Jeśli jest to nazwisko (typu: Le Mercier), to rodzajnik jest częścią integralną nazwy i zapisuje się go od wielkiej litery. Jeśli natomiast jest to przydomek 'Smagły, Śniady', rodzajnik pomijamy.
Adam Wolański