Leclerc

Mam pytanie dotyczące odmiany nazwiska Leclerc. Czy w narzędniku powinno się ono pisać Leclerciem czy Leclerkiem? To pytanie dotyczy odmiany w celowniku i zagwozdki między Leclercowi a Leclerkowi?

Obce nazwiska męskie zakończone na spółgłoskę [k] oddawaną w piśmie jako c odmieniamy jak analogiczne męskie rzeczowniki pospolite (np. rolnik). W narzędniku, w którym dochodzi do wymiany głoskowej [k] : [kʹ], zapis formy nazwiska odpowiada jego brzmieniu. Nazwisko Leclerc przyjmuje następujący wzorzec odmiany:

D. Leclerca,

C. Leclercowi,

B. Leclerca,

N. Leclerkiem,

Ms. (o) Leclercu.

Adam Wolański