Lego

Proszę o wyjaśnienie kwestii, jaka jest poprawna pisownia wyrażenia KLOCKI LEGO (czy wyraz LEGO piszemy małą, czy dużą literą). W NSO PWN z 1996 jest hasło: „lego ndm: klocki lego”, natomiast WSO PWN z 2011 i Słownik ortograficzny na stronie internetowej PWN podają:
klocek -cka, -ckiem; -cki, -cków: klocki Lego
Lego (firma, marka) ndm: klocki Lego [109]

(a zasada 109 mówi, że małą literą piszemy „Nazwy różnego rodzaju wytworów przemysłowych”). Jak to interpretować?
Z poważaniem
Anna Garbacz
Nowsze wydanie słownika ma pierwszeństwo przed starym. W nowszym wydaniu Lego jest nazwą własną, skądinąd wiadomo, że zastrzeżoną nazwą własną, nie każde podobne klocki można więc nazywać w taki sposób i zresztą nie ma takiego zwyczaju. Sytuacja jest inna niż np. w wypadku adidasów, dla których słownik podaje pisownię dwojaką: adidas (but sportowy) i Adidas (marka, firma).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski