Lekarstwo na miłość

Zastanawia mnie często stosowana konstrukcja typu produkt na coś, np. tabletki na wrzody albo płyn na odrosty. Można ją rozumieć dwojako – albo ‘tabletki do walki z wrzodami, do usuwania wrzodów’ albo ‘tabletki wywołujące wrzody’. Czy taka postać jest poprawna, czy raczej potoczna i błędna, a powinno być użyte sformułowanie w stylu tabletki przeciw wrzodom?
Wyrażenie lekarstwo / tabletki / syrop… na + nazwa dolegliwości jest poprawne, o czym powinien nam przypominać zabawny film Jana Batorego z niezapomnianą Kaliną Jędrusik i czarującym Andrzejem Łapickim pt. Lekarstwo na miłość.
Jeśli mowa o usuwaniu jakichś dolegliwości (wrzodów, kaszlu czy… miłości), to używamy konstrukcji lek / syrop / tabletka… na coś lub lek od czegoś (syrop od kaszlu). To znaczenie wnosi też przyimek przeciw: lek przeciw kaszlowi. Wyrażenie lek / syrop / tabletka… na coś wskazuje też na leczenie określonego narządu – wówczas przydawką jest nazwa tego organu (krople na serce).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski