Łemkowie

Jaka jest etymologia słowa Łemkowie? Czy liczba pojedyncza to ten Łemko?
Dziękuję za odpowiedź.
Nazwa najbardziej na zachód wysuniętej grupy Słowian wschodnich – Łemków jest typu przezwiskowego. Została utworzona od gwarowego przysłówka lem, łem 'tylko' oraz spójnika łem-ze 'jak tylko', 'zaledwie’. Forma liczby pojedynczej nie jest w tekstach notowana; uzasadniona jest postać ten Łemko.
Łączę pozdrowienia
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski