Levi Strauss

Levi Strauss
29.12.2015
Bardzo proszę o podanie właściwej odmiany zarówno w pisowni, jak w wymowie imienia i nazwiska Levi Strauss (chodzi o producenta dżinsów). Encyklopedia podaje, że nazwę firmy wymawiać się powinno [Liwaj Straus end kampani]. Wnioskuję zatem, że zamerykanizowane imię i nazwisko wymawia się tak samo w mianowniku. Co jednak z pozostałymi przypadkami? Jak je pisać i odpowiednio wymawiać?
Dziękuję!
Twórca firmy produkującej dżinsy pochodził z Niemiec, gdzie jego nazwisko wymawia się [sztraus] (tak samo jak nazwisko austriackich kompozytorów). Niezależnie zresztą od tego, czy przyjmiemy wymowę amerykańską ([straus]) czy niemiecką ([sztros]), nazwisko to będzie się odmieniało w identyczny sposób, bo to zakończenie decyduje o odmianie:
D. Straussa, C. Straussowi, B. Straussa, N. Straussem, Ms. (o) Straussie.
Co do imienia, to w polszczyźnie wymawiane jest ono [lewi], o czym świadczy choćby to, że w takiej właśnie postaci fonetycznej stało się podstawą utworzenia eponimu lewisy ‘spodnie dżinsowe produkowane przez firmę Levi Strauss and Company’. A zatem ma ono odmianę przymiotnikową:
D. Leviego, C. Leviemu, B. Leviego, N. Lewim, Ms. (o) Levim.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!