Lew

Szanowny Panie Profesorze,
Jak należy napisać: toczy się sprawa przeciwko Lwu, czy Lwowi? Prasa i telewizja używają tylko pierwszej formy, gdy tymczasem nowy słownik ortograficzny przy haśle Lew podaje formę celownika Lwowi.
Drugi problem to słowo prefiks, które używane jest również w pisowni prefix, i to w telewizji publicznej. Która forma jest poprawna?
Pozdrawiam –
Janusz Gramse
Imię Lew pochodzi od łacińskiego rzeczownika leo i etymologicznie oznacza lwa. Nie ma więc nic złego w tym, aby celowniki od Lew i od lew brzmiały tak samo. Niektóre słowniki istotnie podają formę Lwowi, co można traktować jako wyraz intencji leksykografów, by różne formy odpowiadały różnym znaczeniom. Jednak zwyczaj społeczny jest inny i mam nadzieję, że słownikarze go uszanują. Nawiasem mówiąc, Słownik wyrazów kłopotliwich już w 1994 r., a więc na długo przed aferą Lwa Rywina, opowiedział się za celownikiem Lwu.
Mirosław Bańko