Łężce

Szanowni Państwo, od pewnego czasu odwiedzam wieś o nazwie Łężce. Chciałabym zapytać o prawidłową odmianę tej nazwy — „pojechaliśmy do Łężc” czy „do Łężec”? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nazwę Łężce ma kilka wsi i części wsi w Polsce. Nazwa ta odmienia się w liczbie mnogiej. Dopełniacz ma aż trzy formy, przy czym nie stosujemy ich obocznie. Dana forma obowiązuje w wypadku konkretnej miejscowości (lub części miejscowości). W nawiasach podajemy – w ślad za urzędowym wykazem nazw miejscowości i ich części – nazwy gmin, w których leżą miejscowości o określonej formie dopełniacza, por.

  • M. Łężce,
  • D. Łężec (gmina Przemków, Reńska Wieś, Chrzypsko Wielkie); Łężców (gmina Lutomiersk, Pajęczno); Łężcy (gmina Dąbrowa Tamowska),
  • C. Łężcom,
  • B. Łężce,
  • N. Łężcami,
  • Ms. (o) Łężcach.
Adam Wolański