Licząc, wyjąwszy, począwszy

Szanowni Państwo,

wydawnictwa poprawnościowe podają, że wyrażeń  wyjąwszy kogoś, coś i począwszy od kogoś, czegoś nie należy wydzielać przecinkami jak imiesłowowych równoważników zdania, gdyż uległy leksykalizacji. Czy podobnie powinno się traktować wyraz licząc i nie wydzielać przecinkami wyrażenia, którego jest ośrodkiem? Chodzi o użycie go na przykład w zdaniu: Termin realizacji zamówienia upływa po 30 dniach kalendarzowych, licząc od dnia zawarcia umowy.

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Szanowna Pani,

nie jest prawdą, że elementów zawierających począwszy od, licząc, wyjąwszy nie wydzielamy przecinkiem. Przed licząc od dnia zawarcia umowy stawiamy przecinek, podobnie jak np. przed wyjąwszy okres sprzed zawarcia umowy czy począwszy od marca. Leksykalizacja tych elementów sprawia, że nie obowiązuje ich zasada zgodności podmiotów (która powinna być przestrzegana przy wypowiedzeniu z imiesłowowym równoważnikiem zdania), jednak nie ma to związku z interpunkcją.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski