Liczebnik w wyrażeniach matematycznych

1. Ułamki zwykłe

Odczytując ułamek zwykły, posługujemy się formułą „ile – których”. A zatem: siedemnaście czternastych, dwadzieścia pięć trzydziestych siódmych itp. Co w przypadku, gdy liczba w liczniku „kończy się” na 2, 3 lub 4, np. 22/15, 43/21, 64/42. Mówimy wszak dwie trzecie, trzy czwarte czy też cztery siódme (nie zaś dwa trzecich, trzy czwartych, cztery siódmych). Czy wobec tego poprawne formy to:

  • dwadzieścia dwie piętnaste,
  • czterdzieści trzy dwudzieste pierwsze,
  • sześćdziesiąt cztery czterdzieste drugie

czy też

  • dwadzieścia dwa piętnastych,
  • czterdzieści trzy dwudziestych pierwszych,
  • sześćdziesiąt cztery czterdziestych drugich.

2. Nierówności

x – 12 < 3

x odjąć dwanaście mniejszE od trzech, ale

x < 15

x mniejszE od piętnastu

czy

x mniejszY od piętnastu.

3. Nierówność z ułamkiem

3x < -5/12

trzy x mniejsze od minus pięciu podzielonych przez dwanaście

czy też

trzy x mniejsze od minus pięć podzielonego przez dwanaście.

3x < -1/12

trzy x mniejsze od minus jeden (jednego?) podzielonego przez dwanaście

4. Nierówność z sumą

5x < 23 + 11

pięć x mniejsze od dwudziestu trzech dodać jedenaście

czy też

pięć x mniejsze od dwadzieścia trzy dodać jedenaście

5. Przedziały

x należy do przedziału otwartego od minus dwie trzecie do nieskończoności

czy też

x należy do przedziału otwartego od minus dwóch trzecich do nieskończoności.

6. Zwrot:Nie pozostaje nam nic innego jak rozwiązać nierówność (rozwiązanie nierówności)?

7. Zwrot

Aby wyznaczyć iks, podzielmy…

Czy też

Aby wyznaczyć iksa, podzielmy…

8. Miary kątów

Chodzi o odmianę miar kątów.

25 stopni, ale

22, 23, 24 stopnie?

Czy w przypadku miar kończących się na 2, 3 lub 4 odmieniamy stopnie, a nie stopni.

Ad 1 i ad 8

Jeżeli w wyrażeniu matematycznym mamy liczebnik 2, 3, 4, 22, 23, 24, 32, 33, 34 itd., to wyrazy wchodzące z nim w związki składniowe zachowują się tak jak, wymaga tego tenże liczebnik. Poprawne formy zatem to:

  • dwadzieścia dwie piętnaste,
  • czterdzieści trzy dwudzieste pierwsze,
  • sześćdziesiąt cztery czterdzieste drugie
  • 22, 23, 24 stopnie.

Ad 2 i ad 7

Znaki niewiadomej lub zmiennej funkcji (x, y itd.) traktujemy jak rzeczowniki rodzaju nijakiego, dlatego poprawne wyrażenia to:

  • x odjąć dwanaście mniejsze od trzech, ale
  • x mniejsze od piętnastu
  • Aby wyznaczyć iks, podzielmy…

Ad 3 i ad 4

W wyrażeniach matematycznych liczebniki nieułamkowe są traktowane jak rzeczowniki rodzaju nijakiego, a zatem:

  • trzy x mniejsze od minus pięciu podzielonego przez dwanaście
  • trzy x mniejsze od minus jednego podzielonego przez dwanaście
  • pięć x mniejsze od dwudziestu trzech dodać jedenaście.

Ad 5

Na pytanie o formę wyrażenia minus dwie trzecie połączonego z wyrażeniem wymagającego dopełniacza nie potrafię odpowiedzieć. Intuicyjnie powiedziałabym: od minus dwie trzecie, ale gdyby liczba nie miała wartości ujemnej, użyłabym liczebnika w dopełniaczu: od dwóch trzecich. Nie znalazłam żadnej reguły, którą można tu zastosować.

Ad 6

Zwrot nie pozostaje nic innego, jak… łączy się z czasownikiem w bezokoliczniku, a zatem: Nie pozostaje nam nic innego, jak rozwiązać to zadanie.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
    Odnosząc się do punktu 5. chciałbym zauważyć, że w środowisku matematycznym raczej używa się drugiej formy, tj. „od minus dwóch trzecich”. Skoro mówimy o ułamkach i w przypadku dodatniego licznika korzystamy z dopełniacza, to tak samo traktujemy liczby ujemne. A dokładniej, mówimy o ułamku „(minus dwie) trzecie”, tj. „minus dwie” w liczniku. Stąd „od (minus dwóch) trzecich”. Chociaż dla niematematyków „minus dwie części całości” może brzmieć dziwnie, to dla matematyków nie jest to nic niezwykłego. Przynajmniej z mojego doświadczenia taka jest praktyka.
    dr Marcin Zygmunt, Instytut Matematyki, Uniwersytet Śląski