Liczebniki i procenty

Mili Państwo!

Uprzejmie proszę o odpowiedź: każdy 1,5% podatku czy każde 1,5% podatku?

Poprawnie powiemy i napiszemy: każdy procent podatku, ale: każde pół, półtora, dwa, dwa i pół, trzy itd. procent podatku.

Liczebniki, które z wyrazem procent tworzą liczebnikowo-rzeczownikową grupę podmiotu, łączą się z przydawką przymiotną (np. każdy) oraz orzeczeniem (np. być, zostać) w liczbie pojedynczej rodzaju nijakiego, por.

  • Każde dodatkowe pół, półtora, dwa, dwa i pół, trzy itd. procent podatku zostało przeznaczone na cele społeczne.
Adam Wolański