Liczebniki z profesorami

 W pewnym tekście napisałem: „…referencje, które wystawiło dwóch profesorów…”. Po ponownym przeczytaniu zastanawiam się, czy nie powinno to brzmieć: „… referencje, które wystawili dwaj profesorowie…” ale to chyba bez sensu, bo „… referencje wystawili (?)”. Pewnie można by napisać „… referencje, które zostały wystawione przez dwóch profesorów…”,  ale to z kolei za długo. Sam już nie wiem...

Szanowny Panie,

wszystkie trzy zdania są poprawne. Rzeczowniki męskoosobowe (a takim jest profesor) łączą się z liczebnikami dwaj, trzej, czterej oraz dwóch, trzech, czterech, a zatem poprawne jest zarówno: Trzej profesorowie wystawili referencje, jak i Trzech profesorów wystawiło referencje. W przywołanych przez Pana wypowiedzeniach konstrukcja liczebnikowa (trzej profesorowie wystawili / trzech profesorów wystawiło) jest elementem zdania podrzędnego, co nie zmienia istoty rzeczy. Oczywiście, poprawne jest też zdanie w stronie biernej: Referencje, które zostały wystawione przez trzech profesorów.

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski