Liczebniki zbiorowe w odwrocie?

Ostatnio prawie w ogóle nie widuję liczebników zbiorowych – rodziny mają dwójkę czy piątkę dzieci, nie dwoje czy pięcioro. Dotyczy to nawet polszczyzny oficjalnej. Wydaje się, że w języku pisanym powinny jednak być stosowane liczebniki zbiorowe, a sformułowania typu dwójka czy piątka dzieci ma charakter potoczny. Czy mam rację?
Liczebników zbiorowych w połączeniu z niektórymi nazwami istot niedorosłych (np. dwoje dzieci, pięcioro piskląt) oraz niektórymi rzeczownikami z grupy pluralia tantum (np. dwoje nożyc, ośmioro drzwi) powinniśmy używać zawsze w tekstach oficjalnych – zarówno tych pisanych, jak i mówionych. Liczebniki zbiorowe są również konieczne wówczas, kiedy określamy liczbę osób różnopłciowych, np. czworo uczestników, nas troje, oboje rodzice, jedenaścioro wycieczkowiczów. Unikanie liczebników zbiorowych poprzez stosowanie rzeczowników odliczebnikowych typu: dwójka, trójka, czwórka itp., jest nie tyle przejawem potocyzacji języka, ile braku kompetencji językowo-stylistycznej.
Adam Wolański