Liczymy czas…

Liczymy czas…
27.11.2018
27.11.2018
Dzień dobry,
Szanowna Poradnio,
To już ostatnie pytanie dla czasu. Od kiedy liczyć upływ, np. kończy się program tv i ktoś mówi za tydzień w programie to za tydzień potocznie od chwili mówienia, czy liczyć to od chwili rozpoczęcia programu, by był dokładnie tydzień? Podobnie mówię za tydzień w czwartek, jeśli jest poniedziałek, to liczyć czas potocznie od poniedziałku czy od czwartku itd.? Co do roku, to rocznikowo podaje się wiek auta, przykładowo. I to jest raczej normatywne.
Jeśli audycja radiowa rozpoczyna się w piątek o godz. 17.20 i trwa dziesięć minut, to nie będzie nieprecyzyjny ten, kto żegnając się ze słuchaczami o godz. 17.30, powie Do usłyszenia za tydzień, bo wciąż będzie to tydzień (7 dni).
Wyrażenie za tydzień w czwartek też będzie zrozumiane, jeśli jest wypowiadane w poniedziałek – będzie jednak mało precyzyjne.
Co do samochodów – tak, tu liczymy wiek rocznikami, a zatem zapewne samochód kupiony w grudniu 2017 roku już w styczniu roku następnego (czyli po np. trzech tygodniach) straci trochę na wartości. Ale na to już nic nie poradzimy…
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego