Lili Marleen

Jak prawidłowo pisać tytuł znanej niemieckiej piosenki – Lili Marlen czy Lili Marleen, czy Lilli Marlene, czy Lily Marlene, czy Lili Marlene?
Czy tylko jeden z wariantów jest prawidłowy, czy może przeciwnie – funkcjonuje kilka pisowni podpartych różnymi argumentami?
Podstawowa forma to Lili Marleen, taka występuje w oryginalnym tekście piosenki. Również w niemieckojęzycznych tekstach internetowych taki zapis bardzo wyraźnie przeważa nad innymi.
Pozostałe warianty funkcjonują w innych językach, np. w języku angielskim stosuje się przeważnie zapis Lili Marlene. Polecam stronę internetową z tłumaczeniami tekstu na kilkanaście języków, dzięki czemu można zyskać pewne rozeznanie w przyczynach tej różnorodności zapisu. W tekstach polskich, skoro nie mamy spolszczonej formy, najlepiej stosować zapis oryginalny, tak też robi Wojciech Młynarski, autor polskiego przekładu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski