Lilith

Witam!
Chciałbym się dowiedzieć, jakie jest pochodzenie i znaczenie imienia Lilith, pojawiającego się w wielu tekstach antycznych oraz nawet jednokrotnie w Biblii.
Pozdrawiam
Lilith to imię pochodzenia sumeryjskiego, pierwszy raz zostało wymienione w Gilgameszu. W mitologii mezopotamskiej nazywano tak demona żeńskiego porywającego dzieci. Imię to w Biblii pojawia się w Księdze Izajasza (34, 14).
Pochodzenie nazwy jest bardzo trudne do ustalenia, prawdopodobnie wywodzi się z protosemickiego rdzenia o znaczeniu ‘noc’.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski