Linux i Cox

Witam.
Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda poprawna deklinacja rzeczowników zakończonych na x, np. Linux (nazwa systemu operacyjnego), Cox (angielskie nazwisko).
Pozdrawiam.
Nazwisko odmieniamy Cox, Coxa, Coxowi, Coxem, ale Coksie. Nazwę Linux w praktyce odmienia się tak samo, rzadziej zamienia się x na ks we wszystkich przypadkach przed (niezerową) końcówką fleksyjną. Zasady dotyczące odmiany nazw własnych zakończonych literą x są niezmiernie skomplikowane, i to bez żadnej potrzeby. Niedawno mieliśmy o tym okazję pisać, odpowiadając na pytanie o odmianę nazwy Cezex. Radzimy zajrzeć do tamtej odpowiedzi i zapoznać się z komentarzem.
Mirosław Bańko