Literówka

Dzień dobry,

uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie: czy literówka jest błędem językowym?

Michał

Literówka to błąd powstały w trakcie maszynowego pisania lub przepisywania tekstu. Do literówek zalicza się tylko czysto mechaniczne błędy, takie jak: pominięcie, powtórzenie lub wstawienie niewłaściwego znaku, zmiana kolejności znaków, wstawienie wielkiej litery zamiast małej itp. Błędy literowe nie powstają w wyniku niewiedzy osoby piszącej lub przepisującej. Efektem niewiedzy w zakresie norm pisowniowych są natomiast błędy ortograficzne i interpunkcyjne, które zazwyczaj zalicza się – ze względów praktycznych – do błędów językowych, choć z punktu widzenia formalnego są to usterki zewnętrzne wobec systemu językowego. Częstokroć w językoznawstwie normatywnym błędy ortograficzne i interpunkcyjne określa się mianem błędów zewnątrzjęzykowych.

Adam Wolański