Łodzianin Roku

Witam.
Jan Kowalski otrzymał tytuł Łodzianin Roku – czy Łodzianina Roku? Dostał tytuł Honorowy Obywatel Katowic – czy Honorowego Obywatela Katowic? Proszę o wyjaśnienie, która wersja jest poprawna.
Pozdrawiam
Grażyna Kwiek (proszę też o odpowiedź na mejla)
Jeśli nie cytuje Pani tytułu, tylko używa go w zdaniu, to rzeczą naturalną jest powiedzieć: „Jan Kowalski otrzymał tytuł Łodzinina Roku”. Jeśli natomiast przedmiotem uwagi jest sam tytuł, to można wprowadzić go dwukropkiem i przytoczyć w mianowniku: „Jan Kowalski otrzymał tytuł: Łodzianin Roku”.
Nazwy mieszkańców miast piszemy w zasadzie małą literą, ale w ww. zdaniu górę bierze przepis o nazwach własnych. Można by napisać też „Jan Kowalski otrzymał tytuł łodzinina roku”, ale to zdanie ktoś mógłby odczytać wbrew intencji nadawcy jako komunikat o tym, że wymieniona osoba otrzymała bliżej nie określony (według nowszej pisowni: bliżej nieokreślony) tytuł nadawany łodzianom roku.
Jeśli chodzi o odpowiedzi z poradni, to wszystkie są wysłane na adresy e-mail autorów pytań.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski