Lubuskie, Mazowieckie itp.

Dzień dobry. Czy formy typu: w Lubuskiem, Mazowieckiem, Opolskiem (zamiast: w województwie lubuskim, mazowieckim, opolskim itp.) są tak do końca poprawne? Spotykamy bardzo często takie formy w mowie, niekoniecznie potocznej, zaś na piśmie – o wiele rzadziej. Czy pisanie takich form nie będzie uchybieniem ze strony autora?
Dziękuję.
Lubuskie, Mazowieckie, Opolskie i podobne nazwy to rzeczowniki o zasadniczo przymiotnikowej odmianie. W dopełniaczu, celowniku i bierniku przyjmują końcówki właściwe przymiotnikom (-ego, -emu, -e), w narzędniku i miejscowniku zaś mają starą końcówkę przymiotników rodzaju nijakiego -em, dziś już anachroniczną. Pojawia się ona też w nazwiskach (Lindem, Goethem) i nazwach miejscowych (Zakopanem, Wysokiem Mazowieckiem). Odpowiedź na pierwsze pytanie zawarte w Pana liście brzmi zatem: tak; odpowiedź na drugie pytanie brzmi: nie.
Mirosław Bańko, PWN