Luis Pío Moa Rodríguez

Szanowni Państwo,

jak odmieniać takie imię i nazwisko jak Pio Moa (hiszpański pisarz i publicysta)? Wprawdzie pewnym wyjściem byłoby użycie pełnej formy jego personaliów (Luis Pio Moa Rodriguez), gdzie pierwszy i ostatni człon się bez problemu odmienia, ale nie zawsze jest taka możliwość... Z góry dziękuję za pomoc.

Hiszpański pisarz i publicysta Luis Pío Moa Rodríguez posługuje się na co dzień drugim imieniem i pierwszym członem podwójnego nazwiska (po ojcu). Krótkie, zazwyczaj jednosylabowe, męskie imiona obce nie są w polszczyźnie zasadniczo odmieniane (por. np. Leo, Mao, Theo, także Delano). Imię Pío pozostanie zatem w przypadkach zależnych w formie mianownikowej. Tymczasem nazwisko Moa będzie odmieniane według wzoru deklinacyjnego rzeczowników żeńskich, por.

  • D., C., Ms. Moi,
  • B. Moę,
  • N. Moą.

Powyższy typ odmiany można spotkać w uzusie, por. np.

  • I to jest niesamowite, że Stanley Payne, który naprawdę nie jest głupi, wychwala Pío Moę.
  • Książka „Mity wojny domowej” została napisana przez byłego działacza komunistycznego Pío Moę.
  • Książka hiszpańskiego historyka Pío Moi stała się bestsellerem w Hiszpanii.
  • Książka Pío Moi wydaje się więc stanowić naturalne wypełnienie tej luki, a raczej pierwszy krok na drodze ku jej zapełnieniu.
  • Przytaczałem już fragment wywiadu z Pío Moą i nie wiem, jak można go pogodzić z publikacjami stalinowskimi.
  • Rozmowa z Pío Moą, autorem książki „Mity wojny domowej”.
  • Zarówno z powodu wagi wojny domowej w Hiszpanii dla dziejów najnowszych, jak i z powodu niedoinformowania polskiego czytelnika, wypada się cieszyć, że trafi do jego rąk książka Pío Moi.
Adam Wolański