MPZG

Jak prawidłowo zapisać skrót od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego: m.p.z.p; mpzp.; MPZP?
Ukłony dla całej Poradni.
Gdyby rzeczywiście był to skrót, to – ponieważ składa się z samych liter spółgłoskowych – zgodnie z regułą powinien mieć tylko jedną kropkę na końcu: mpzp. Za punkt odniesienia można by przyjąć skrót cdn.
Prawdopodobnie jednak pełna nazwa ma status nazwy własnej, jest przecież tytułem dokumentu. W takim wypadku lepiej używać skrótowca, nie skrótu, i pisać MPZP (wielkimi literami bez kropki).
W odniesieniu ponadjednostkowym, a także w referencji jednostkowej nieokreślonej pełną nazwę można pisać małymi literami, traktując ją jako pospolitą. Jest to jednak użycie wtórne, pochodne wobec nazwy własnej, toteż nawet wtedy używałbym wielkich liter.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski