Mała litera po wielokropku i znaku zapytania

Mała litera po wielokropku i znaku zapytania
22.09.2016
22.09.2016
Szanowni Państwo!
Moje pytanie dotyczy stosowania wielkich liter po wielokropku i znaku zapytania. Podobno czasami można użyć małej litery. Podam zdania, co do których prosiłbym o opinię w tej kwestii:
1. No cóż… zobaczymy/Zobaczymy, jak to będzie.
2. Są trzy nurtujące kwestie: jak długo to potrwa? ile trzeba zapłacić? kto się odważy? (Kolejne pytania dużą czy małą literą?).

Jeśli to możliwe, prosiłbym także o szersze wyjaśnienia dot. tych kwestii.
Zacznijmy od kwestii ogólnych. Pytajnik, wykrzyknik i wielokropek to znaki interpunkcyjne, które mogą (!) zamykać zdania (zastępują wówczas kropkę). W takim wypadku następne wypowiedzenie musi się zaczynać wielką literą. Tekst po omawianych tu znakach przestankowych możemy (!) zacząć od małej litery, gdy następujący po pytajniku, wykrzykniku czy wielokropku fragment jest dalszym ciągiem zdania pojedynczego (znak zastępuje wówczas np. przecinek), np.

Szanowni państwo! proszę powstać!
Hop! hop! tu jestem!
Mocny Boże! Gdzie pałasz? gdzie pałasz?
(S. Żeromski)
O Sienkiewiczu? słowami Sienkiewicza? Dobrze! (A. Nowaczyński)
– Musiałeś dzisiaj pić za wiele przy kolacji… bredzisz! – rzuciła z dąsem, a potem nagle przechyliła się ku niemu i, skubiąc zalotnie jego kędzierzawą czuprynę, spytała z przymileniem: – Ale ty mnie kochasz, szkaradniku… nie rzuciłbyś dla nikogo! (M. Rodziewiczówna)

Zwyczaj używania małej litery w takich wypadkach stosowany był powszechnie w literaturze XIX i pierwszej połowy XX wieku. W drugiej połowie XX stulecia zaczęły dominować wielkie litery. Współcześnie stosuje się je niemal zawsze.
Reasumując: w pierwszym przykładzie możemy użyć zarówno wielkiej, jak i małej litery po wielokropku. W przykładzie drugim pytajniki zastępują przecinki i w związku z tym można kolejne elementy wyliczenia zaczynać od małych liter. Można też zastosować duże litery na mocy reguły mówiącej o użyciu wielkiej litery po dwukropku, kiedy występuje dłuższe wyliczenie.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!