Małe czy wielkie litery

Szanowni Państwo,

Chciałbym zapytać o pisownię od wielkiej/małej litery:

- pełnych nazw konkretnych jednostek terytorialnych stowarzyszenia:

np. Region Śląski (region śląski?) Stowarzyszenia "Muchomorki"

np. Koło Lokalne (koło lokalne?) Stowarzyszenia "Muchomorki" w Katowicach

- pełnych nazwy konkretnych organów stowarzyszenia:

np. Walne Zebranie Członków (walne zebranie członków?) Koła Lokalnego (koła lokalnego?) Stowarzyszenia "Muchomorki" w Katowicach

Dziękuję za odpowiedź.

Pisownia wielką bądź małą literą zależy przede wszystkim od tego, na ile nazwa oddziału danej organizacji ma charakter oficjalny. Zazwyczaj tego rodzaju OFICJALNE nazwy własne organizacji i ich części składowych przyjmują formę: nazwa główna + nazwa określająca oddziału, por. np.

Stowarzyszenie „Muchomorki”. Region Śląski

Stowarzyszenie „Muchomorki”. Koło Lokalne w Katowicach

Człon określający oddział stanowi część pełnej nazwy własnej, dlatego też jego elementy składowe (z wyjątkiem ewentualnych przyimków i spójników) zapisujemy od wielkich liter.

Oczywiście w wypowiedziach ustnych czy pisanych kolejność obu członów może być odwracana, np.

Spotkanie zorganizowało Koło Lokalne Stowarzyszenia „Muchomorki” w Katowicach.

Niekiedy jednak nazwa określająca oddział może być traktowana jako nazwa rodzajowa. Wówczas zapisujemy ją od małej litery. Dzieje się tak, gdy mamy do czynienia z nazwą nieoficjalną (niepełną).

Nazwy organów statutowych określonych instytucji bądź organizacji są wyrażeniami pospolitymi i jako takie powinny być zapisywane od małych liter, por. np. prezes zarządu, walne zebranie członków.

Adam Wolański