Mali Einsteini czy Einsteinowie?

Jak ocenić książkowo-filmowy tytuł Mali Einsteini (ang. Little Einsteins)? Dlaczego nie Einsteinowie? A gdyby utworzyć analogiczny tytuł na bazie innych nazwisk, to byliby to Mali Kopernicy, Mali Chopini itd.?
Nazwiska te zasadniczo powinny mieć końcówkę -owie. Końcówka -i/-y w takim kontekście służy zwykle do wyrażenia negatywnego stosunku do wymienionych osób, co znamy aż za dobrze z użyć propagandowych (w nowomowie komunistycznej pojawiały się formy typu Kuronie i Michniki, a i dziś spotyka się je zdumiewająco często). Zresztą w języku potocznym też nierzadko mówi się np. Nowaki, bo Nowakowie to w tym kontekście forma, która może się wydawać nazbyt oficjalna.
Taka niestandardowa końcówka wskazuje na jakiś zamysł stylistyczny. Chodzi prawdopodobnie o to, żeby ominąć styl wysoki i ewentualne skojarzenia (Einsteinowie to też małżonkowie o tym nazwisku). Nie możemy tu więc mówić o błędzie językowym, możemy natomiast oceniać trafność takiej formy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski