Manica

Szanowni Państwo,
chciałabym się dowiedzieć, jak poprawnie odmienić słowo manica, czyli zbroję ochraniającą przedramię gladiatora w starożytności. W książkach spotkałam się z odmiana przez k (dopełniacz: maniki) jak i przez c (dopełniacz: manice). Choć osobiście wydaje mi się, że poprawna powinna być tylko: manicy.

Z wyrazami szacunku
Czytelniczka
Manica to dawny rzeczownik oznaczający część zbroi rycerskiej zakrywająca przedramię. Słowo wywodzi się z łaciny, w której manica (wym. [manika]) to rękaw. Wyraz ten jest całkowicie spolszczony – literę c wymawiamy zgodnie z polskimi zasadami (jako głoskę |c|), a nie tak jak w łacinie, czyli jako |k|. A zatem manica odmienia się tak jak np. rękawica – D., C., Ms. manicy, B. manicę, N. manicą, W. manico! itd.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski