Marchijczycy

Skoro w poradzie dotyczącej pisowni nazw marchii zaleca się małą literę (np. marchia brandenburska), to z tego wynika, że mieszkańców danej marchii należy również pisać małą literą (marchijczycy). Historycy nagminnie używają w obu wypadkach wielkiej litery – czy można to potraktować jako uzus i nie kłócić się z nimi? :)
Pozdrawiam
Z faktu, że nazwy marchii najlepiej pisać małą literą, wcale nie wynika taki wniosek (ani odwrotny, skoro nazwy mieszkańców miast i wsi piszemy małą literą). Analogię wśród nazw polskich łatwo znaleźć: piszemy ziemia lubuska, ale Lubuszanie. W związku z tym mieszkańcy marchii to Marchijczycy – wielkiej litery użyjemy, ponieważ byli to ludzie zamieszkujący większy obszar. W odniesieniu do niektórych nazw tego rodzaju (marchia saksońska, marchia brandenburska) możemy też stosować nazwy o węższym zakresie (Saksończycy, Brandenburczycy).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski